Etický kodex sociální sítě definuje pravidla komunikace v sociálních médiích, jejichž dodržování je dobrovolné, ale pro úspěšnou obchodní komunikaci, jsou považovány za závazné.
Jako v reálném světě chápeme nutnost slušného chování, tak v sociálních sitích jsou na ní uživatelé snad ještě citlivější. Proto je nutné si před vážně míněnou propagací stanovit minimální pravidla komunikace.
Etický kodex komunikace v sociální síti
- Psát přiměřeně často podle typu komunikace (firma, zpravodajství, komunita), nespamovat.
- Psát přirozeným jazykem, konkrétně, bez zbytečných marketingových vět.
- Necenzurovat.
- Nelhat.
- Nebojovat s fanoušky, zákazníky ani konkurencí.
- Odpovídat na dotazy trpělivě a s pochopením.
- Umět přiznat chybu, omluvit se a sjednat nápravu.
Krize komunikace
Krize může v sociálním médiu nastat nejen porušením těchto pravidel, ale i nekomunikací, pokud se např. firma nevyjádří ke kauze, která na nás v souvislosti s ní útočí každý den z novin, pak to za ní udělají jiní, a nebude to pravděpodobně moc pozitivně.
Pokud to neuděláte vy, udělají to za vás jiní.
Je v podstatě jedno, ve kterém médiu krize vznikne, špatný zásah firmy může odstartovat velkou kauzu šířící se napříč internetem.
Zdroje:
- Krize, tentokrát sociálně mediální (http://blog.dobryweb.cz/krize-tentokrat-socialne-medialni)
- Nejvýznamnějších sociálně mediální krize (http://www.web-strategist.com/blog/2008/05/02/a-chonology-of-brands-that-got-punkd-by-social-media/)
- Odstrašující případy firemní komunikace v sociálních sítích (http://www.lupa.cz/clanky/odstrasujici-pripady-komunikace-socialni-site/) a (http://www.techvibes.com/blog/an-ultimate-list-10-prime-examples-of-social-media-gone-horribly-horribly-wrong)
Autor: Martin Cvrček