Diskuse o vhodnosti nasazení open source řešení v podnikové informatice probíhají již od dob prvních svobodných licencí. Již samotné dilema ano, či ne je v zásadě chybné. Důležitější totiž je, jaké požadavky má řešení splňovat a co od něj organizace očekává. A záleží i na tom, o jakou variantu open source licence ve skutečnosti jde. Zásadní roli nehraje ani pořizovací cena, podstatné jsou celkové náklady na vlastnictví.
Dnes existuje obrovské množství špatných produktů – komerčních, uzavřených, otevřených, zdarma dostupných i extrémně drahých. Stejně tak ve všech těchto kategoriích existují i naprosto špičková řešení, která si plně poradí s nejnovějšími trendy – od podpory DevOps přístupů přes interoperabilitu a škálovatelnost až po vysokou dostupnost a spolehlivost. Včetně digitalizace, procesů a informačního managementu.
Za mnoha open source řešeními navíc stojí silné komerční firmy, ať již z pohledu přímého vývoje nebo poskytování služeb. V řadě oblastí je etalonem právě produkt dostupný pod svobodnou licencí, a to zdaleka nejde jen o operační systémy.
Open source má pro podnikové IT smysl. Zejména v případech, kdy se může zákazník opřít o spolehlivého lokálního partnera, díky kterému vlastně ani nemusí řešit, zda bude používat open source nebo uzavřené řešení. Podstatná je přeci spolehlivá funkčnost a celkové náklady na řešení. A to je to, oč ve skutečnosti běží.
Autor: Jiří Voves - Předseda představenstva společnosti Onlio